Aktualne zdjęcia z realizacji na Facebooku i Instagramie
PRODUCENT ALUMINIOWYCH
OGRODÓW ZIMOWYCH
12 270 82 15 (pn-pt 7-15)
Skontaktuj się
ZAMÓW
WYCENĘ

Historia oranżerii

Jesteś tutaj:     Strona główna-Historia oranżerii

Kiedyś pomarańczarnia, dzisiaj oranżeria, ogród zimowy.

Swoich początków może doszukać już w XVII wieku, kiedy pełniła funkcje hodowli egzotycznych roślin – cytryn i pomarańczy – skąd właśnie wzięła się nazwa. Powstawały głównie od strony południowej, aby promienie słoneczne odpowiednio naświetlały pomieszczenie.

Budynki posiadały duże, szerokie okna oraz szklane dachy. Wewnątrz znajdowały się też mniejsze pomieszczenia, w których towarzystwo spotykało, bawiło się, bądź oglądało spektakle teatralne. 

Przykładem jest Stara Pomarańcza w Łazienkach Królewskich zbudowana w latach 1786–1788 według projektu Dominika Merliniego. Oranżeria miała przechowywać drzewa pomarańczowe, które podczas lata zachwycały swym egzotycznym urokiem. Budynek został wzniesiony na planie prostokątnej podkowy i jest utrzymany w klasycystycznym stylu. Poza pomarańczarnią we wschodnim skrzydle znajduje się Teatr Stanisławowski, a w zachodnim Galeria Rzeźby, która mieści się w Ogrodzie Zimowym.

Od północnej strony dziedzińca odbywają się aż do dzisiaj ,,Koncerty pod lipą’’. Jednak to oranżeria Pałacu Wersalskiego jest najpiękniejszą architekturą ogrodową. Zbudował ją Le Vau na południe od pałacu i liczy 500 ha. Miała chronić przed zimnem drzewa pomarańczowe i cytrynowe oraz być atrakcją dla dworzan Ludwika XIII.

Dzisiejsze ogrody zimowa to połączenie estetyki wykonania z wytrzymałością konstrukcji.  Nasze ogrody zimowe z Krakowa trafiają tam gdzie potrzebne jest światło i przestrzeń Zapraszamy do obejrzenia realizacji ogrodów zimowych.

Blog PRZYBYLSKI

Inspiracje i porady budowlane. Ciekawostki technologiczne i wykończenia wnętrz.

ZAPRASZAMY NA NASZ FANPAGE

Nasze wybrane realizacje

Kraków Niepołomice Ogród Zimowy
Okno kolankowe szklany dach 0129
Świetlik - szklany dach 0003
Kraków dawne KINO UGOREK fasada szklana