Człowiek aby przeżyć musi oddychać. Ogród zimowy podobnie – swobodnie można się w nim czuć jedynie wtedy gdy zapewniona jest poprawna cyrkulacja powietrza.
Wymiana powietrza jest bardzo istotnym aspektem prawidłowego funkcjonowania każdego ogrodu zimowego. Od początku planowania powinno się przeanalizować wszystkie czynniki mające wpływ na intensywność nagrzewania się oranżerii. Niestety, w natłoku myśli o tym jak pięknie będzie wyglądał nasz zielony salon dość często kwestia ta jest pomijana. Takie nieudogodnienia niszczą całą przyjemność z wypoczynku, a przecież nie o to nam chodzi. Pamiętajmy, że im mniejszy i niższy jest nasz ogród zimowy, tym szybciej dojdzie do jego przegrzania. Temperatura może w nim znacznie wzrosnąć ze względu na dużą powierzchnię szkła, która najczęściej wypełnia konstrukcje.
Odpowiednia wentylacja ogrodu zimowego skutecznie wyeliminuje problem.
W każdym ogrodzie przez cały rok powinna być zachowana właściwa temperatura wahająca się w granicach od +4oC do +35oC. Utrzymanie optymalnej temperatury w oranżerii, zwłaszcza od strony południowej lub w bardzo słoneczne dni, może być ciężkie i pojedyncze okna mogą nie wystarczyć. Podstawowym i najprostszym sposobem jest wentylacja naturalna (grawitacyjna). Polega na ujęciu w projekcie okien uchylnych, uchylno-przesuwnych, przesuwnych lub podnoszono-przesuwnych sterowanych mechanicznie, bądź elektrycznie. Najważniejszym elementem wymiany powietrza jest zastosowanie okien dachowych, ze specjalnym mechanizmem uchylania elektrycznego z możliwością podpięcia czujników pogodowych. Okna dachowe wyprowadzają na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzane i często wilgotne powietrze.
Stały mikroklimat może zapewnić systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, określane inaczej jako wentylacja wymuszona. Szybka wymiana powietrza poprzez otwarte okno może być czasem niekontrolowaną utratą cennej energii cieplnej. Automatycznie sterowany system zasilania, w połączeniu z zewnętrzną ochroną przeciwsłoneczną, utrzymuje doskonałe i komfortowe warunki (nawet podczas nieobecności) zapewniając przy tym ochronę przed owadami i włamywaczami. Kompletny system zawiera elementy automatyki pogodowej: wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz małą stację pogodową do sterowania parametrami tych urządzeń. Ze względu na swój estetyczny wygląd (bardzo płaskie) możliwe jest zainstalowanie w każdym rodzaju okna (nawet okna przesuwne). Może być umieszczony na górze szyby, na spodzie, jak również na poziomie okna. Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu, natomiast nawiewniki zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych. Ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego. Możliwe jest również podłączenie do centrali innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. rolet dachowych. Korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań systemowych firmy RENSON. Katalog: http://renson.pl/katalogi/airtop_eng_morad_pl.pdf
Jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek dobierzmy najprostszą formę wymiany powietrza – klimatyzację. Błyskawiczne schłodzenie wnętrza ogrodu zimowego to maksymalny komfort przebywania w naszym zielonym salonie o każdej porze gdy tylko jest nam za ciepło. Na rynku dostępne są bardzo wydajne i nowoczesne klimatyzatory, w których precyzyjnie programuje się pożądaną temperaturę. Ważne jest, aby były to jednostki dwufunkcyjne (z możliwością chłodzenia i grzania powietrza), a także z rekuperacją, czyli możliwością wymiany powietrza we wnętrzu ogrodu zimowego. Dzięki temu klimatyzatory można stosować zarówno zimą, jak i latem. Oferta klimatyzatorów jest bardzo szeroka co pozwoli nam dobrać odpowiedni sprzęt do kubatury naszej oranżerii aby w pełni kontrolować warunki termiczne we wnętrzu. Wydajność i nowoczesność stylów klimatyzatorów, jest warta swojej ceny.
Nie zapominajmy więc o wymianie powietrza która jest podstawą funkcjonowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego. Różnorodność w ofercie pozwala zapewnić nam skuteczną wentylację oranżerii, adekwatną do budżetu jaki chcemy na niego przeznaczyć. Jeśli nie są Państwo pewni, który z wyżej wymienionych wariantów będzie spełniał oczekiwania wymarzonego ogrodu zimowego, służymy profesjonalnym doradztwem.
Inspiracje i porady budowlane. Ciekawostki technologiczne i wykończenia wnętrz.